Tyto webové stránky používají soubory cookie, aby zajistily nejlepší možný zážitek při návštěvě webových stránek. Další informace najdeš v našich zásadách ochrany osobních údajů. Chceš-li souhlasit s používáním druhotných souborů cookie, klikni na tlačítko "Souhlasím"
Jak trvale docílit zdravé a štíhlé postavy? Kolik toho sníst? Jakým potravinám se vyhnout? A mnoho dalších otázek se spoustě z nás často honí hlavou a proto jsme pro vás udělaly rozhovor s výživovou poradkyní Evou Mitru, které tímto moc děkuji za ochotu pro web Diagnóza MÁMA tento rozhovor poskytnout.
Pro začátek, jak jste se vlastně ke své práci výživové poradkyně dostala?
Vzhledem k tomu, že jsem také zdravotní sestra, tak z praxe vím, že mnoho nemocí je způsobeno i naším životním stylem, tudíž s tímto žiji celou svoji kariéru. Ale jak se říká, kovářova kobyla chodí bosa. Takže jsem stravu a životní styl ve svém životě moc neřešila. S tím se pojily i určité zdravotní potíže. Ve chvíli, kdy jsem se pár měsíců po porodu na sebe podívala do zrcadla a měla přes 120 kg na 167 cm, tak jsem si řekla: "Holka, sakra, něco už dělej!". Využila jsem svoje dosavadní znalosti a začala jsem si hlídat stravu pomocí kalorických tabulek. Začala jsem více vnímat, co jím a proč to jím (stres - sladké, málo času - fast food apod.). Během několika měsíců jsem se postupně zdravě dostala na váhu okolo 70 kg, které se držím již přes 2 roky. Strava a její vliv na tělo mě ale pohltila natolik, že jsem si dodělala vzdělání a pomáhám i ostatním ženám pochopit, že ony jsou priorita, že diety jsou hloupost a je třeba upravit jídelníček trvale. Ale ne s žádným trápením, nebo omezováním. Tak, aby jim to vyhovovalo, chutnalo a zároveň zdravě hubly 😊.
To je skutečně skvělé! Ruku v ruce s tím Evo, s jakými chybami ve stravování se u klientů nejčastěji setkáváte?
Paradoxně nejčastěji (troufám si říct až v 80 %) je chyba v tom, že ženy jedí málo a ještě špatně. Tím, že jedí málo, jejich tělo jde do bojového režimu a ukládá si vše co snědí do zásob - tím přibírají, nebo nehubnou. Metabolismus nefunguje jak má a ony mi pak často říkají "Vždyť já toho ale moc nesním". Ale to je právě ta chyba. Tělo potřebuje energii úměrnou našemu výdeji, aby mohlo pracovat správně. Pak bývá často chyba v tom, že ženy nemají čas a odbývají se. Takže radši sní na rychlo sušenky, suchý rohlík apod., ale chybí jim bílkoviny, zdravé tuky a další látky, které vedou k tomu, že metabolismus je pomalý a opět dochází k přibírání na váze.
Když se tedy rozhodneme na stravě a na svém zdravějším já zapracovat (ať už zhubnout či přibrat), jak si udržet motivaci a silnou vůli? Jak vytrvat a nevzdat to po čtrnácti dnech?
Za mě je nejdůležitější si v počátku říct, proč chci změnu - chci vypadat lépe, chci se cítit lépe, chci zlepšit své zdraví? To si musíme připomínat po celou dobu své cesty. Je fajn si představit, co mě čeká, když to zvládnu a naopak, co se bude dít, když nadále zůstanu tam, kde jsem dnes - Budu smutná či zoufalá? Budu stále bez energie? Budu bez sebevědomí? Budu třeba i nemocná?
Další pro mě důležitá věc je, udělat vše tak, abych se v tom cítila dobře. Ne žádné striktní diety, kdy si zakazuji věci, které mám ráda a bojuji s tím. Naopak, naučit se jíst lépe, zdravěji a vyváženě, ale s jídlem, které mám ráda, které mi chutná. Když mám chuť na kus čokolády, tak si ho prostě dám. Ideální je kompromis - 80 % mé stravy je vyvážené, kvalitní a odpovídá příjmu, který moje tělo potřebuje. 20 % je to ostatní, co si dám, protože mám na to prostě chuť. Já osobně si ráda zajdu na pizzu, sem tam i na nugetku z McDonaldu. Ale vím, že další den budu jíst opět dobře a dělat si jídlo, které mi udělá radost, ale zároveň udělá radost i mému tělu :). Prostě a jednoduše, zákazy a radikální omezování nefungují 😊.
To zní skutečně udržitelně. Ještě se optám, doporučujete začít s hubnutím/ přibíráním v době kojení? Velmi často slýchám, že by se do ničeho takového člověk v době kojení pouštět neměl. Tak jak to tedy je? Je to pravda nebo mýtus?
Za mě to není problém, pokud se nastaví mírný kalorický deficit a hubne se postupně. Je třeba sledovat svoje tělo, jak se cítíme, jestli je změna v tvorbě mléka atd. Nejdůležitější je ale stejně pro miminko to, aby máma byla spokojená a tohle ji může moc pomoci. Pokud se bude cítit lépe, že zdravě shodí poporodní kila, bude rozhodně ve větší psychické pohodě a ta má zase velký vliv na pohodu miminka. Mám mnoho kojících klientek a žádná neměla problém s kojením. Rozhodně ale musí být kalorický deficit nastaven správně a musí se počítat s tím, že kojení je výdej, jako kdyby maminka chodila cvičit do posilovny😊.
Tak v tom už máme pěkně jasno. Jsou nějaké potraviny, které nám mohou přirozeně nastartovat metabolismus a s ním ruku v ruce lepší spalování tuků?
Není to úplně o konkrétních potravinách, ale obecně o stravování jako takovém. Pokud bych měla vybrat nějaké, které se považují za takové "nakopáváče", je to třeba káva - resp. kofein. Ten funguje úplně stejně jako spalovač tuků. Takže místo kupování spalovače tuků od různých firem, stačí před pohybovou aktivitou vypít s kamarádkou kafe a budete na tom stejně. Pozn. Za tohle mě určitě budou milovat firmy, co spalovač tuků prodávají. (smích) Dále bych zmínila například zelený čaj. U něj je to opět skrz kofein + katechiny, které opět pomáhají metabolismus nakopnout. S tím se také pojí pitný režim. Ženy, pijte vodu! Pijte zhruba 20-40 ml vody na 1 kg své váhy denně, ať vám to tělo funguje jak má a zároveň je to velice podstatné právě i pro to hubnutí. Dále také chia semínka jsou skvělá. Obsahují vlákninu a zároveň opět mohou pomoci metabolismu. To hlavní ale je, mít obecně stravu vyváženou - správný příjem, dostatek bílkovin, dostatek zdravých tuků a také sacharidů. I to bílé pečivo se počítá a nevidím na něm nic špatného, když se dobře zkombinuje se zbytkem talíře.
A jak je to prosím se snídaní? Je pro tělo opravdu tak důležitá nebo je vynechání snídaně nepodstatné?
Obecně, když to vezmu ze zdravotního hlediska, tak je určitě prospěšné ráno hydratovat tělo vodou. Abychom měly energii a dodaly tělu živiny, tak je kvalitní snídaně prospěšná. Pokud to budeme brát z pohledu hubnutí, dle mě ani ty klasické rady tipu jezte 5-6x denně po menších porcích nejsou úplně pravda. Skrz hubnutí jde o příjem za celý den. Já osobně mám denně 3 větší jídla a vyhovuje mi to. Nepotřebuji jíst každé 2-3 hodiny. Je to o tom, jak to chce naše tělo a jak je to pro nás komfortní. Ale důležité je, abychom mezi jídly neměly vyloženě hlad, aby nám pak nekolísal cukr a tím i hormony.
Ještě jednou Evě tímto děkuji za rozhovor a cenné informace. A pokud vás - co tento článek čtete, nakopne k lepšímu stravování, přeji, ať vám to jde dle vašich představ. A kdyby jste na cestě za lepším JÁ chtěly pomoci od odborníka, můžete se obrátit třeba právě na Evu Mitru k jejíž práci najdete vše podstatné na jejím webu www.evamitru.cz či jejím instagramu: matkanadiete 😊